W jednym z postów na fanpage FB wspomniałem że wydana została wersja 6 wtyczki Semi Automatic Classification Plugin dla QGIS 3.

Dziś chciałbym wam zaprezentować w jaki sposób zrobić użytek z takiego duetu. Zaczniemy od instalacji, a następnie wskażę w jaki sposób pobrać odpowiednie dane i rozpocząć analizę.

Wprowadzenie

W moim przypadku korzystam z instalacji na Xubuntu 17.10 i odrazu podpowiadam koleżankom i kolegom że wymagana jest biblioteka SciPy dla Python3 – należy zadbać o jej samodzielne zainstalowanie, np tak:

sudo apt-get install python3-scipy

Następnie uruchamiamy QGIS, wybieramy Zarządzanie Wtyczkami, wyszukujemy  i instalujemy Semi Automatic Classification Plugin,  a kolejno ponownie uruchamiamy QGIS. W tym momencie w panelu bocznym pojawi się SCP Dock. Jesteśmy praktycznie gotowi do rozpoczęcia pracy. Na ilustracji wskazałem ikonę odpowiedzialną za okno pobierania danych.

Instalacja wtyczek

Pobieranie danych

Aby skorzystać z możliwości wyszukiwania i pobierania danych z SentinelHub konieczne jest posiadanie danych dostępowych – pozyskacie je Sentinel Open Access Hub. 

Pobieranie danych ustawienia

W przypadku Landsata i Aster nie ma takiej konieczności. Dodatkowo utworzyłem pewną wizualizację w Mapbox Studio, w której możemy odnaleźć tzw. granulkę – symbol kafla danych Sentinel. Przyspiesza to wyszukiwanie najkorzystniej położonej sceny. Dodajmy nowy WMS – (Mapbox Studio).

Jeśli mamy zdefiniowany obszar zainteresowania, np. w postaci pliku Shapefile lub GeoJSON, zaczytajmy do QGIS najpierw, a potem usługę WMS – wtedy ekran mapy będzie wycentrowany na naszym obszarze badawczym.

Utwórz nowe połączenie WMS

Łączymy się z serwerem WMS

W naszym przypadku odnaleźliśmy interesujący na symbol granulki: 33UXV. Wchodzimy do okna pobierania obrazów SCP, wskazujemy platformę satelitarną przy pomocy której dokonamy analizy, wskazujemy daty graniczne i kolejno możemy wskazać ustawienie filtra – gdzie wprowadzamy wyszukany symbol granulki (na ilustracji poniżej oznaczone cyfrą 1). Na koniec pozostaje nam wskazanie obszaru wyszukiwania, dokonujemy tego przy pomocy pomarańczowego przycisku z prawej strony okna (numer 2 na ilustracji) i wskazując lewy górny róg lewym klawiszem myszy, prawy dolny róg prawym klawiszem. Gdy jesteśmy gotowi, przycisk z lupką rozpocznie wyszukiwanie.

Parametry poszukiwania sceny

Na liście która jest wynikiem wyszukiwania możemy przejrzeć sceny, pod kątem pokrycia chmurami. Klawisz oznaczony numerem 1 na ilustracji poniżej pozwala na zaczytanie obrazu poglądowego do głównego okna mapy QGIS. W zakładce opcje odznaczymy jeszcze kanały 1 i 9, 10 Sentinela, jako nieprzydatne w naszej analizie i jestesmy gotowi do pobierania. Jeśli checkbox oznaczony cyfrą 2 będzie oznaczony, pobrane zostaną wyłącznie te sceny którym wcześniej wczytaliśmy podgląd.

Szczegóły pobierania sceny w SCP

Gdy już wszystko gotowe wybieramy klawisz Run i wskazujemy katalog w którym zostaną zapisane rastry.

pasek stanu pobierania

Po zakończeniu pobierania i przetwarzania scen do wartości reflektancji, w panelu warstw QGIS widzimy kilkanaście kanałów, zaś w zakładce Zestaw Kanałów widzimy listę kanałów spektralnych wraz z informacją o długości fali. Zaznaczamy w liście wszystkie te kanały, na dole zaznaczamy tworzenie rastra wirtualnego i uruchamiamy przetwarzanie. Po zakończeniu w naszym panelu warstw mamy dostępny raster wirtualny albo wielokanałowy raster w formacie GeoTIFF.

Zestaw kanałów rastra po przetworzeniu

 

Dalszy ciąg w kolejnym odcinku – zajmiemy się przygotowaniem pliku z obszarami treningowymi.

Kategorie: GIS

tomasznycz

Geograf, kartograf, góral z wyboru

1 Komentarz

Klasyfikacja pokrycia terenu w QGIS SCP - cz.2 · 29 stycznia 2018 o 19:43

[…] poprzednim odcinku naszego mini szkolenia omówiliśmy konfigurację wtyczki i pobieranie oraz przygotowanie sceny QGIS. Dzisiaj przygotujemy […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.